„От „Възраждане“ категорично се противопоставихме подуправителят на НЗОК да бъде избиран от Народното събрание, защото по този начин политическата отговорност за действията му се прехвърля на органа, който го е избрал, т.е. на Народното събрание. Това му създава относителна самостоятелност и независимост от управителя, което според нас е недопустимо.“, каза народният представител Маргарита Генчева от трибуната на НС във връзка с избора на подуправител на НЗОК.
Според нея назначението на подуправителя на НЗОК от НС нарушава разделението на властите и законодателната пряко започва да се намесва в работата на изпълнителната власт.
„Това създава опасен прецедент Народното събрание да започне да избира не само ръководителите на другите органи и администрации, подлежащи на такъв избор, но и техните заместници. На нас ни е ясно, че тази процедура се прави, за да обслужи сглобката – разпределението на постове в нея и взаимен контрол, но предложението звучи абсурдно. Скоро, за да бъде обслужен третият елемент на сглобката – ДПС, ще започнем да избираме и директорите на дирекции.“, допълни Маргарита Генчева, която е и член на здравната комисия.
Тя допълни, че превръщането на длъжността на подуправителя на НЗОК в изборна няма да подобри начина, по който към настоящия момент се управлява публичен ресурс в размер над 7 милиарда лева, а за 2024 г. надхвърлящ 8 милиарда.
„Не очакваме да се подобри и работата с администрацията. Очакваме конкретни идеи за подобряване достъпа на пациентите до здравеопазване, намаляване на доплащанията, изместването на България от всички негативни здравни класации в Европа и света, за удовлетвореността на пациентите и подобряване на здравословното им състояние. Много интересно се получава – управител на НЗОК от ПП-ДБ, подуправител – от ГЕРБ… С интерес ще следим как точно ще работи сглобката на този терен. Една недобре работеща НЗОК се отразява неблагоприятно най-вече върху пациентите – тези, чиито пари ще разпределяте, господа управляващи!“, каза в заключение Маргарита Генчева.