Разглеждането на Проекта за държавния бюджет донесе много спорове и разнопосочни мнения, сред народните представители, както и оживени дискусии в Пленарна зала. “Възраждане” внесе предложения между първо и второ четене. Едно от тези предложения е, по отношение на бюджета на Министерството на вътрешните работи и е изготвено от народния представител Петър Петров от парламентарната група на “Възраждане”.
“Като член на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред следя отблизо дейността на МВР, включително и начина, по който Министерството бива бюджетирано от Министерски съвет. Винаги политиката на управляващото правителството, по отношение на парите, които всяка година се дават за сигурност е една и съща – да се поддържа едно мизерно състояние на работа във ведомството, за да не води ефективна борба с престъпността и да е зависимо от конкретната политическа конюнктура, която е на власт. Показателно е, че всяка година перманентно намаляват залаганите средства в бюджета за ремонт и строеж на нови сгради на полицията, като в проекто-бюджета за 2024 г. дори няма заложени такива капиталови разходи. В допълнение, бюджетът на МВР бе приет в пленарна зала, без дори, въобще да е бил обсъждан и гласуван в ресорната комисия, в която членувам, с участието на представители на Министерството, на Министерски съвет, синдикатите.
Ние от “Възраждане” сме против тези порочни политики на статуквото и затова едно от предложенията е за увеличение с 10% на заплатите на служителите в МВР, с насока към повишение възнагражденията на влизащите в системата, които получават минималната работна заплата, както и униформените служители, които поемат най-много рискове, при изпълнение на служебните си задължения.Така ще се реагира на увеличаващата се инфлация, която изяжда доходите в сектор „сигурност“. Предлагаме и заделяне на 20 милиона лева за направата на капиталови разходи, под формата на извършване на ремонт на помещения и сгради – районни полицейски управления в страната. В доста от тях условията на работа са не просто от средата на 20-ти век, те са просто ужасяващи. Не можем да очакваме служителите с опит, квалификация и професионална рутина да остават в системата и да не я напускат при положение, че доходите им са много по-ниски, в сравнение с други институции, отговорностите и рисковете при изпълнение на служебните им задължения – значително по-високи, а за капак – социално-битовите условия, в които работят, са отвратителни. Не можем да разчитаме и настоящите условия на работа да привличат и новопостъпващи кадри в системата на МВР, затова е редно да се направят реформи, които да подобрят условията за работа, наред с повишаването на доходите на тази част от служителите на ведомството с най-ниски заплати. Необходимите средства за тези наши предложения могат да бъдат пренасочени от икономисваните, по твърдения на министъра на финансите 1,6 милиарда лева, ежегодно от капиталови разходи”, коментира Петър Петров.