“Виждаме, че кандидатурите, които стигат до балотаж за председател на Народното събрание не произвеждат резултат. Време е да се помисли за обединение около друга фигура, която да бъде срещу ГЕРБ и ДПС, това стана ясно и на вчерашната ни среща с БСП”, заяви в ефира на БНР кандидатът за председател на НС, издигнат от “Възраждане” – Петър Петров.
Той отбеляза още, че само преди два месеца от третата политическа сила са се подписали заедно с ПП-ДБ за отстраняването на шефа на КОНПИ, както и двете политически формации са гласували против решението само една-единствена южнокорейска фирма да построи 7-ми блок на АЕЦ. В тази линия на мисли са напълно безпочвени опорните точки на ДБ, че не биха гласували заедно с “Възраждане” за председател на НС.
“Тези техни действия и риторика са единствено израз на неспособността им да спечелят по-висок изборен резултат, който би им позволил да управляват самостоятелно и целта им да запазят една периферия от гласуващи, които не са партийно ядро, но следват същата идеологическа насока”, коментира още Петров.
От “Възраждане” поемат ангажимент да разговарят с всички парламентарни групи извън ГЕРБ и ДПС. Математически има мнозинство, което да избере председател, но поради вътрешнопартийни противоречия това не се случва.
“От това печели единствено статуквото, което чака да избере например Борислав Сарафов за 7-годишен мандат и да си бетонира и други ръководни служители и позиции на тези постове, а уж всички говорят, че са против този модел. Ние си говорим дори с тези политически формации, които казват, че уж не си говорят с нас. Едно се говори пред българското общество, а всъщност друго става в Парламента”, каза още Петров.
В заключение той поясни, че от “Възраждане” по никакъв начин не се чувстват в изолация и от третата политическа сила винаги са се отнасяли добронамерено към политиките, които са полезни за българското общество и всички техни гласувания са само и единствено в интерес на българските граждани. Като пример той посочи внесените законови предложения за изменение, по отношение на Съдебната реформа и Закона за личния фалит, които са изключително важни за българското общество.