Какво се случи в четвъртата работна седмица на 50 Народно събрание?

Какво се случи в четвъртата работна седмица на 50 Народно събрание?

През изминалата седмица България се превърна в първостепенен фактор в  Европарламента, където се създаде нова парламентарна група по инициатива на „Възраждане“. Нова група в Европейския парламент не е създавана от 10 години, а по време на предизборната кампания критици на „Възраждане“ не спираха да повтарят, че нейното създаване не е възможно. За пореден път обаче ние показахме, че това, което говорим, е възможно и че заставаме зад думите си и ги подкрепяме с дела. Новата група в европейския парламент е факт тя се нарича „Европа на суверенните нации“ (ЕСН), а за нейното създаване „Възраждане“ работи активно от 1 година. В основата на създаването на групата е Софийската декларация, която беше подписана от нас и наши партньори на конференцията „Новите лидери на Европа“, която се проведе в София през април. В момента групата е съставена от депутати от България, Германия, Унгария, Словакия, Полша, Чехия, Литва и Франция, а другата седмица ще се присъедини още една държава – Испания, като така групата ще стане от 28 евродепутати. Зам.-председател на групата е Станислав Стоянов – евродепутат от „Възраждане“, а неин говорител ще бъде Петър Волгин, отново евродепутат от „Възраждане“. Предстои ни и още нещо важно – учредяване на обща европейска суверенистка партия до края на септември. Единствената номинация за неин лидер е на евродепутата Станислав Стоянов. От тази седмица „Възраждане“ е първостепенен европейски фактор. Предстои най-важното – „Възраждане“ да спечели следващите избори и да поеме управлението на България.

В националния ни парламент ние предприехме още една решителна стъпка по посока запазване на българския лев. По наша инициатива и с подкрепата на народните представители от ИТН внесохме в Народното събрание предложение за провеждане на референдум за запазване на българския лев. Предстои да внесем и петиция в подкрепа на провеждането на референдум за запазване на българския лев и в Европарламента, заедно с нашите партньори, чиято безрезервна подкрепа имаме в тази борба за нашата собствена валута и националната ни независимост.

В тази четвърта седмица „Възраждане“ продължава да работи последователно и е единствената група в Народното събрание, която е стабилна и монолитна. Не стоят така нещата при всички останали групи, които очевидно имат противоречия помежду си. Най -явни са трусовете и разцеплението в етно-политическата мафия ДПС, които тази седмица бяха поставени на основен фокус от журналисти и анализатори. Разцеплението в ДПС е разпадът на най-големия тумор в българския политически живот и то със сигурност е от полза за България.

През изминалата четвърта седмица в дневния ред на Народното събрание отново имаше само изслушвания на министри. Причината за това е, че разглеждането на Правилника за дейността на Народното събрание започна в петък

В първия парламентарен ден се проведе изслушване на министъра на културата. Към него въпрос имаше зам.-председателят на Народното събрание от групата на „Възраждане“ – Цончо Ганев. Въпросът му беше свързан с подпомаганите от Национален фонд „Култура“ събития като „Драг куин шоу“ и „София съмър фест“ и фактът, че те получават финансиране от държавата, но продават и билети, без да внасят нищо в държавния бюджет. Въпросът е дали на практика получаваните от тях пари не се използват за облагодетелстване на близки до правителството фирми и НПО. Отговорът на министъра беше изключително напоителен от гледна точка на  използвани думи, но за съжаление, изпразнен от съдържание. Традиционно, като почти всички министри, и той  не отговори на поставения въпрос.

В четвъртък започнаха поредица от изслушвания по важни теми за обществото. Министърът на енергетиката беше на изслушване относно подробния доклад по сделката с турската фирма “Боташ”. За съжаление, начинът, по който е подписан договорът от страна на служебното правителство на Радев, е крайно неизгоден за нас. Още по-жалко е, че договорът не предполага предоговаряне.

Проведе се и изслушване и на министъра на вътрешните работи, относно бития младеж в „Кайт бар“ в нощта на джулай морнинг. Изслушването щеше да бъде от полза, ако предишния ден не беше излязла информация за извършителя и не се знаеше, че той е от редиците на МВР, заработващ допълнително, в противоречие със закона. Липсата на договор пък поставя и големи съмнения около надеждността на охранителната фирма, която само за да предостави нужната бройка охранители очевидно е готова да вземе всекиго.

Следващото изслушване беше по тревожната тема за честата употреба по заведенията на райски газ и бездействието от страна на МВР.  Дългата и не съвсем съдържателна дискусия на депутати от различните парламентарни групи и министъра бе прекъсната от  Даниел Петров от „Възраждане“, който единствен от всички посочи решението на този проблем. Той каза че ключът към ограничението на употребата на райски газ няма да стане с проверки по заведенията, а с контрол и следене на вноса му през границата. Къде отива суровината и има ли предпоставка да се ползва по предназначение. Ако няма, то е ясно за какво ще бъде ползвана.

Заедно с ИТН припознахме предложението от едното крило на до скоро най-малката партия в Народното събрание. То е относно създаването на временна комисия, която да провери всички данни за извършени престъпления от  дейността на създателя на „Исторически парк“. Тук е моментът да кажем, че нарастват случаите в общественото пространство на хора, които твърдят, че са измамени от гореспоменатото лице.

Петък най-после за гласуване в пленарна зала влезе  Правилникът за дейността на Народното събрание. Благодарение на Петър Петров и Цвета Рангелова от „Възраждане“, внесохме смислени предложения, като председателските места в комисиите да бъдат разпределени пропорционално между партиите, или пък министрите да бъдат задължавани да отговарят конкретно на зададените им въпроси – нещо, което към момента не се случва. За съжаление,  предложенията не намериха подкрепа от ГЕРБ, ДПС и ППДБ… Предложението ни депутатите да бъдат подлагани на тестове за алкохол и наркотици също беше отхвърлено.

От ПП-ДБ, в опита си да се обосноват защо предложението не е добро, донесоха „вода от 10 кладенеца“. ГЕРБ не изневериха на стила си и също отхвърлиха предложението с малко изключение от 4 депуатати. ДПС, независимо дали цяло  или разцепено, също застана против.

Така премина четвъртата парламентарна седмица, в която „Възраждане“ осъществи още едно свое намерение – създаде група в Европейския парламент и продължи активно борбата за запазването на българския лев, като внесе искане за провеждането на референдум. Продължаваме и да внасяме  законопроекти по важни за страната ни въпроси.

Предстои най-важното – „Възраждане“ да спечели следващите избори и да поеме управлението на България

Актуално

Ангел Георгиев: МВнР ще осъди ли израелската агресия над Палестина и Сирия

“Възраждане” – Пловдив: Докога пловдивчани ще страдат от некадърното управление на града

Ивелин Първанов към министъра на вътрешните работи: Как ще гарантирате сигурността на българите след нова бежанска вълна от Сирия?

Служебният кабинет блокира строежа на детската болница в Бургас

Петър Петров: С 11% са намалели загиналите при ПТП след приетите законодателни изменения на “Възраждане”

Последвайте ни във вайбър и телеграм

Измъкнете се от цензурата и се информирайте директно от нас!