Държавата разполага с огромен ресурс за производство на електроенергия, който е част от националната сигурност . Това коментира в телевизионно предаване Искра Михайлова, народен представител от „Възраждане“, по отношение на енергийните теми за страната.
Тя припомни, че българската държава има затворен цикъл на производство на електроенергия чрез минно-енергийния комплекс “Марица-изток”, който е независим от външни фактори и може да обезпечи домакинствата с електричество. Точно затова няма нужда хората в България да плащат скъпия ток от свободния пазар. Припомни и че от „Възраждане“ искаха отпадане на текстовете за либерализацията на тока за домакинства от плана за възстановяване и устойчивост още в 48 Народно събрание, но срещнаха яростна съпротива точно от ГЕРБ, които сега са обърнали по някаква причина позицията си или само така говорят без да имат намерение да действат.
Тя посочи, че вероятно с това си изявление от ГЕРБ търсят допълнителна електорална подкрепа заради напрегнатата политическа обстановка. По тази причина не можем да разчитаме на искреност в позициите на тази партия.
„Възраждане“ са подготвили изменения в Закона за енергетиката, които коментират отлагането на либерализацията до постигане на конкретни условия.“, уточни Михайлова. Тези условия са свързани с гаранция за устойчивост на цените.
От „ Възраждане“ са убедени, че пазарът на електроенергия на дребно изобщо не трябва да се либерализира предвид възможностите за производство на ток в затворен цикъл в държавата. От една страна имаме въглищните си тецове, които работят с местен ресурс, от друга – АЕЦ “Козлодуй”.
Михайлова посочи, че настоящото предложение за отлагане на либерализацията до началото на 2027 г., направено от ГЕРБ, е недостатъчно, защото липсват гаранции за устойчивост. Според нея сигурност за битовите клиенти не може да бъде постигната за очертания период и затова са подготвили проект на решение от тяхна страна.
„Трябва да сме убедени, че битовите потребители няма да претърпят огромна финансова щета, за да изпълним един наложен ни план за възстановяване и устойчивост, който е пълен с изисквания, които не са в интерес на българската държава.“ – каза още Михайлова.
Позицията на „Възраждане“ остава непроменена по отношение на Плана за възстановяване и устойчивост – не може да се налагат условия, които унищожават независимата българска енергетика, за да получим няколко милиарда, които не е ясно как и в чия полза ще бъдат изразходвани – допълни още тя.
По отношение на внесеното вече решение за запазване на комплекса “Марица-изток” от „Възраждане“ очакват подкрепа от всички партии заради направените от тях заявки по време на предизборната кампания. Решението изключително подробно обобщава всичко, което към момента е коментирано в публичното пространство по този въпрос, включително участието на България в европейски и международни споразумения. В момента, когато се коментира либерализирането на пазара на ток за домакинствата, е най-важно всички да си дадат сметка какво означава Комплексът за енергийния микс в България.