„Споразумението „Военен Шенген“, обсъждано между министрите на отбраната на трите балкански държави – България, Румъния и Гърция, застрашава националната сигурност освен на страната, но и на целия регион. Всяка една заявка от страна на българските власти да участва под каквато и да е форма във военния конфликт между Украйна и Русия може да предизвика тежки икономически, политически и военни последици с непредвидими за страната резултати.“, каза от трибуната на Народното събрание народният представител, който е и член на Комисията по отбрана, Ивелин Първанов.
Според него това споразумение формално се представя като свободна връзка за преместване на военна техника и въоръжение от беломорските пристанища на Гърция, през българска територия, до пристанищата на Румъния на Черно море и на река Дунав, защото на дунавския бряг срещу Румъния се намират украинските пристанища Рени, Килия и Измаил. Според публикуваните карти обаче „Военният Шенген“ не е само до пристанищата, а минава и през централната част на Румъния, през Карпатите, към Буковина – друга територия на Украйна, към която Румъния има претенции.
Оказва се, че българското военно министерство съдейства за изграждане на инфраструктура в помощ на Румъния, насърчавайки по този начин нейните териториални претенции в региона.
Ивалин Първанов припомни, че в тези градове, както и в Молдова, към която Румъния има териториални претенции, има компактно българско население.
„Относно военния конфликт, че като при всеки конфликт териториални интереси имат не само воюващите страни в региона, но тези, които имат обща граница и в резултат на исторически събития имат и до ден днешен свои малцинства компактно населяващи съседни територии в границите на чужди държави. В състава на полската държава, част от територията на Западна Украйна е влизала в състава и на други държави в определени исторически периоди. Той допълни, че и Унгария, и Словакия също имат свои териториални претенции към територии на украинската държава, както и Румъния, която държи на своето малцинствено присъствие там и издига претенции за Черновицка и Одеска области.“, коментира още Първанов.
Така всички западни и южни съседи на Украйна имат претенции към нея. Според него България е готова да формализира и улесни действията на Румъния по проникване и контрол на територията и акваторията на Украйна, което е изключително притеснително предвид факта, че има компактна българска общност в Бесарабия и Таврия – Одеска, Николаевска и Херсонска области. По този начин нашата съседка, с дипломатически и военни средства намира поддръжка за претенциите си, които влизат в противоречие с българския национален интерес. Предвид всички притеснителни факти около това обсъждано споразумение, Ивелин Първанов отправи въпрос към служебния министър и министър на външните работи какви ангажименти е поела България по споразумението наричано „Военен Шенген“ и кога България ще постави въпроса за автономията и правата на българите в Украйна?