„Дългът е оръжие за подчинение и поробване на хората, а лихвата неговият боеприпас. Дълговото робство е основен инструмент за поробване на нашата нация. Съдебното изпълнение е затлачено с кредити, които обслужват изцяло международния финансово-спекулативен капитал, който разруши българската промишленост и земеделие и е на път да унищожи българската енергетика.
Време е да се създадат условия за отпадане бремето на дълга и отприщване на съзидателните сили на нашата нация. Ако в миналото българският народ е “прекланяй глава под ятагана”, то сега народът ни прекланя глава под тежестта на бремето на лихвите на необслужваемите кредити вече от 35 години.“ – това каза Златан Златанов народен представител от “Възраждане”, който е един от вносителите на Законопроект на несъстоятелност на физическите лица.
Народните представители от третата по големина и най-голяма опозиционна сила внесоха в 50 Народно събрание Законопроект на несъстоятелност на физическите лица.
Предложението на „Възраждане“ е закон за личния фалит на физически лица, който е необходим предвид факта, че България е най-бедната страна с най-ниски доходи на глава от населението сред държавите членки на Европейския съюз. За 2023 г. на прага на бедността са били 1 325.9 хил. лица, или 20.6% от населението на страната, при линия на бедност средно за страната в 637.92 лв. средномесечно на лице от домакинство. В сравнение с предходната година, размерът на линията на бедност е нараснал с 21.3%.
Необходим е законов механизъм, който следва да предложи решение на проблема с лошите кредити посредством бърза, ефективна и оптимална по себестойност процедура по обявяване в несъстоятелност на физическите лица.
Законопроект на „Възраждане“ надгражда разработките на предходните 4 законопроекта, съобразявайки се със становищата, изразени при тяхното обсъждане.
С приемането на законопроекта ще се даде възможност на публичните, държавните и частните съдебни изпълнители да прекратят натрупани с десетилетия изпълнителни дела, по които реално няма никакво движение, но поглъщат административен капацитет и тормозят изтерзания български народ.
Законопроектът на „Възраждане“ предвижда длъжник, който в продължение на повече от 6 последователни месеца не е в състояние да изпълни едно или повече парични задължения към свои кредитори на обща стойност над 6 минимални работни заплати към момента на подаването на заявление за откриване на производството, изпада в несъстоятелност и има право да го декларира.
Законопроектът на „Възраждане“ предвижда производството по несъстоятелността да се прекратява с обявяване на длъжника за неплатежоспособен във всички случаи, когато са изминали 18 месеца от започването му и масата на несъстоятелността е изчерпана.
В предлаганите от други политически партии подобни законопроекти се предвижда неплатежоспособност в продължение на 12 месеца за задължения по-големи от 24 минимални работни заплати. Това обаче не би могло да реши проблемите на обикновения човек, за когото период от една или две години в невъзможност да покрие задълженията си би могъл да доведе до това той да стане обект и на институционален натиск.