„Възраждане“ настоява за ежегодно изложение в Казанлък на тракийските културно-исторически ценности от региона

„Възраждане“ настоява за ежегодно изложение в Казанлък на тракийските културно-исторически ценности от региона

В края на миналия месец народният представител от  „Възраждане“ Даниел Проданов внесе в деловодството на Народното събрание писмен въпрос с искане министърът на културата да разпореди предоставянето на тракийските културно-исторически ценности, открити в Казанлъшката долина и понастоящем съхранявани в Националния археологически музей и Националния исторически музей, за ежегоден достъп на гражданите и посетителите на гр. Казанлък. В своите мотиви той посочва, че за разлика от световната и европейската практика вече близо 20 години откритите тракийски културни ценности – златната маска от могилата Светица, бронзовата глава на Севт III от могилата Голяма Косматка, както и всички открития от Сашова и Синева могила, се намират извън Казанлъшката долина, където са били открити и изобщо не са били излагани за достъп в гр. Казанлък в оригинал като едно цяло, представляващо културно-историческото наследство на региона. Според народния представител осигуряването на ежегодно изложение в Казанлък на гореизброените тракийски културни ценности ще даде силен тласък на туризма и ще бъде предпоставка за създаването на нови работни места. Всяка година традиционно се провежат празници в Долината на тракийските царе, а наличието на оригиналните исторически находки би направило незабравимо преживяването на всички гости на града. Според депутата съгласно съществуващата нормативна база министърът на културата би могъл да издаде заповед и да разпореди излагането на гореизброените тракийски културно-исторически ценности всяка година по 6 месеца в Казанлък и в София, за което и настояват от „Възраждане“.

В отговор на въпроса министърът на културата Кръстьо Кръстев заявява, че приветства предложението на народния представител, но уточнява, че за конкретния случай не е необходимо издаването на нарочна заповед, а следва да бъде подписано споразумение между трите музея (Исторически музей „Искра“ – Казанлък, Национален археологически институт с музей при БАН и Национален исторически музей), в което да бъдат сключени съответните договори и да бъде осигурено необходимото финансиране. От „Възраждане“ възнамеряват да проведат разговори с представители на отговорните институции и да предприемат всички възможни действия за осъществяването на идеята.

Актуално

“Възраждане” – Пловдив: Докога пловдивчани ще страдат от некадърното управление на града

Ивелин Първанов към министъра на вътрешните работи: Как ще гарантирате сигурността на българите след нова бежанска вълна от Сирия?

Служебният кабинет блокира строежа на детската болница в Бургас

Петър Петров: С 11% са намалели загиналите при ПТП след приетите законодателни изменения на “Възраждане”

Костадинов изпраща писмо до Джорджеску в подкрепа на демокрацията

Последвайте ни във вайбър и телеграм

Измъкнете се от цензурата и се информирайте директно от нас!