На последната си за годината пресконференция народният представител от „Възраждане“ Димо Дренчев и общинският съветник Радослав Червенков отчетоха дейността си и обърнаха внимание на сериозните предизвикателства, свързани с водния цикъл в Перник и националните проблеми с водоснабдяването. Те акцентираха върху ключови теми като качеството на инфраструктурните проекти, бюджетните ограничения и належащата нужда от ефективно управление.
„Град Перник вече трета година е разкопан по безобразен начин в изпълнение на водния цикъл за 240 милиона лева“, заяви Димо Дренчев. Той подчерта, че контролът върху качеството е изключително занижен, а изпълнителят очевидно няма капацитет за подобен мащабен проект. Загубите на вода в Перник достигат 83%, при средно 60% за страната. Това нарежда града на второ място в страната по загуби на вода.
„Само по трасето от язовир „Студена“ до Перник се губят 600 тона вода на ден“, добави народният представител.
По данни на Дренчев, бюджетът за ВИК сектора през следващите четири години е около 3 милиарда лева. „За сравнение, България ще похарчи 5,5 милиарда лева само за два военни проекта – F-16 и бойни машини за пехотата“, подчерта той. Според него, това е сбъркан приоритет: „Без стабилна водоснабдителна инфраструктура нито икономиката, нито туризмът, нито хората могат да съществуват нормално.“
Общинският съветник Радослав Червенков също критикува начина, по който се извършва ремонтът в Перник. „След изпълнението на водния цикъл в града ние не можем да положим един квадратен метър асфалт, без да го разкопаем отново заради аварии“, каза той. Като примери бяха посочени улиците „Отец Паисий“, „Юрий Гагарин“ и „Благой Гебрев“, където вече са регистрирани повторни разкопавания.
Дренчев и Червенков подчертаха липсата на координация между Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на околната среда и водите и община Перник. „Вместо контрол, се прехвърлят отговорности между ведомствата,“ заяви Червенков. Според него общината също не предприема адекватни мерки, въпреки множеството сигнали от граждани. „Качеството на изпълнение е не само лошо, но и опасно за бъдещето на града,“ добави той.
На финала на пресконференцията те призоваха за активна гражданска позиция и подадоха ръка на перничани за подаване на сигнали за некачествено изпълнение на проектите: „Това е нашият град и ние трябва да го защитим“.