Във всички населени места ще има достъп до лекарства, благодарение на нов законопроект на „Възраждане“

Във всички населени места ще има достъп до лекарства, благодарение на нов законопроект на „Възраждане“

Законопроектът е приет на първо четене и предстои разглежданео му на второ четене

Законопроектът за допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, предложен от народния представител Маргарита Генчева и група народни представители от „Възраждане“, беше приет с голямо мнозинство на първо четене в Народното събрание. Това представлява значителна победа за „Възраждане“, които водят борба в продължение на последните две години в името на по-добър достъп на гражданите до лекарства и здравни услуги, особено в отдалечените и труднодостъпни райони.

„Законопроектът има за цел да осигури равномерен достъп на пациентите до лекарства и лекарствени продукти, като включва четири ключови елемента.“, каза Маргарита Генчева от трибуната на Народното събрание и допълни: „ Това са добавяне на денонощните аптеки към Националната аптечна карта, икономически стимули за откриването на аптеки в отдалечени райони, извеждане на аптечните автомати извън помещенията на аптеките и държавно финансиране за аптеки в райони с недостиг.“

Законопроектът за допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, цели да реши проблема с липсата на денонощни аптеки в 13 областни града и множество общини, като въвежда териториален принцип за тяхното откриване и функциониране.

„Фармацевтичната грижа в страната е поставена на пазарен принцип, което води до аномалии – свръх предлагане на едни места и сериозен недостиг на други.“, подчерта Маргарите Генчева, която е избрана за народен представител в Област Силистра.

Законопроектът предлага и намаление на корпоративния данък до 8% за фармацевтите, които откриват аптеки в труднодостъпни райони, както и възможност държавата да финансира откриването на аптеки там, където пазарните механизми не работят.

„Възраждане“ също така предлага аптечните автомати да бъдат извън аптеките, за да подобрят достъпа на пациентите до лекарства извън работното време на аптеките.

Генчева отбеляза, че „финансовите стимули до момента не са достатъчни, тъй като от предвидените 4 милиона лева в бюджета на НЗОК за тази цел, са открити само 13 аптеки, което е крайно недостатъчно и налага допълнителни мерки“.

Законопроектът получи широка подкрепа и от Министерството на здравеопазването и Сдружението на общините. Според Генчева, това е „консенсусен законопроект, който се основава на принципа за равен достъп до здравеопазване и лекарства“. Въпреки това, той среща съпротива от страна на фармацевтичното лоби, което според Маргарита Генчева се интересува само от печалбата и не се съобразява с нуждите на населението в по-малките населени места.

„Всички знаем в какво състояние е здравеопазването в страната ни и какъв е достъпът на хората извън столицата и големите градове до лекари и лечение. Този законопроект е изцяло в интерес на хората в малките и отдалечените населени места и очакваме също така консенсусното му приемане и на второ четене.“, каза тя в заключение.

Актуално

“Възраждане”: Сарафов няма място в Прокуратурата

Борислав Барийски: Проблемът с паркирането в централната част на Варна може да се реши

Борислав Барийски, “Възраждане”: Варненският район „Одесос“ има нужда от цялостна рехабилитация на улиците и тротоарите

Последвайте ни във вайбър и телеграм

Измъкнете се от цензурата и се информирайте директно от нас!