Ангел Славчев от „Възраждане“: Ново постановление заплашва ИТ сектора … мирише на корупция и непрозрачност

Ангел Славчев от „Възраждане“: Ново постановление заплашва ИТ сектора … мирише на корупция и непрозрачност

„Нуждаем се от фокус върху киберсигурността, а не върху централизирани поръчки“, казва той

Ангел Славчев, кандидат на „Възраждане“ за народен представител от София област, изрази остро несъгласие с проектопостановлението за създаване на Централен орган за покупки в сектор „Информационни и комуникационни технологии“. Според него новата инициатива за централизация на ИТ поръчките за държавната администрация не само застрашава конкуренцията, но създава и сериозен риск от корупция, монополизация и дори компрометиране на националната сигурност.

Славчев акцентира върху опасността Министерството на електронното управление (МЕУ) да концентрира огромни ресурси и пълномощия, като изтъкна, че постановлението предвижда МЕУ да бъде единствен орган, отговарящ за сключването на многогодишни договори за ИТ продукти и услуги с максимум три фирми. Така на практика се ограничава достъпът до този пазар за други фирми, което, според „Възраждане“, може да доведе до картелизация и неконтролирана монополизация в публичния сектор.

„Това постановление мирише на корупция и непрозрачност“, коментира Славчев. Той поясни, че когато всички решения и бюджети в сферата на информационните технологии се съсредоточават в ръцете на един орган, опасността от манипулации и конфликт на интереси се увеличава многократно. МЕУ, освен че ще отговаря за обществените поръчки, ще има и пълен контрол над бюджета и съгласуването на ИКТ проектите, а също така ще играе и ролята на принципал на „Информационно Обслужване“ АД – основен интегратор на системи по закон.

Кандидатът за народен представител подчертава и въздействието на предложението върху българския ИТ сектор: „Малките и средни предприятия, които са гръбнакът на икономиката ни, ще бъдат изцяло изключени от този пазар.“ Според него големите финансови гаранции и ресурси, необходими за такива дългосрочни проекти, ще ограничат достъпа на местните предприятия, а възможностите ще отидат в ръцете на ограничен кръг, предимно международни компании.

Славчев припомни, че едно от основните задължения на МЕУ е осигуряването на киберсигурността на държавата, а не да се занимава с доставките на софтуер и техника. „През 2018 г. бе приет Закон за киберсигурност, който все още не се прилага в над 70% от държавните институции“, отбеляза той. В ситуация на глобална дигитализация и растящи киберзаплахи „нивото на киберсигурност в държавния сектор пряко засяга националната сигурност и защитата на личните данни на гражданите.“

Славчев завърши с призив към целия ИТ сектор в страната да се обедини срещу това проектопостановление. „Възмутете се! Служебното правителство не бива да си позволява да съсипва пазара с решения, които имат дългосрочни последици“, коментира още той, отбелязвайки, че политическата организация е готова да поддържа диалог и сътрудничество с всички представители на сектора.

Той информира, че „Възраждане“ ще внесе мотивирано становище до Министерския съвет с искане проектопостановлението да бъде отменено след сформирането на новото Народно събрание.

Възраждане е с номер 12 в бюлетината

Купуването и продаването на гласове е престъпление

Актуално

Служебният кабинет блокира строежа на детската болница в Бургас

Петър Петров: С 11% са намалели загиналите при ПТП след приетите законодателни изменения на “Възраждане”

Костадинов изпраща писмо до Джорджеску в подкрепа на демокрацията

Евродепутатите на „Възраждане“: Демокрацията в Румъния беше убита

“Възраждане” съхранява българското производство

Последвайте ни във вайбър и телеграм

Измъкнете се от цензурата и се информирайте директно от нас!